skip navigation

NJAC 2021-2022 All Conference Girls Basketball

By George Muha, 03/10/22, 4:45PM EST

Share

American Division          

 

1st Team        

Name    School    Grade
Brynn McCurry    Sparta    11
Ally Sweeney    Sparta    11
Maya Summerville    Morristown    10
Grace Kowalski    Montville    12
Faith Pappas    Pope John    12
Riley Allen    Chatham    11
Sydney Jenisch    Randolph    11

2nd Team        

Name    School    Grade
Kaite Gorski    Montville    11
Alana Robinson    Pope John    12
Elizabeth Rivetti    Morristown    12
Ella Kreuzer    Chatham    9
Ariana Krone    Randolph    12
Bailey Chapman    Sparta    11
Alexa Acker    Sparta    12

Honorable Mention        

Name    School    Grade
Carey Werheim    Montville    11
Madison Miller    Pope John    10
Mia Semioli    Chatham    9
Olivia Schubiger    Morristown    12
Mason Munier    Sparta    11
Sarah Bona    Randolph    12
        
Sportsmanship Winner School: Randolph        
American Division Champion: SPARTA            

National Division          

 

1st Team        

Name    School    Grade
Semaya Turner    Morris Hills    12
MacKenzie Cereighton    Morris Hills    12
Grace Soltes    West Morris    12
Lia Manuel    Mendham    10
Bri Mennella    Morris Knolls    12
Sonja Zeepvat    Mendham    11
Maddy Knaack    Morris Knolls    12

2nd Team        

Name    School    Grade
Laila Tatis    Par Hills    11
Kelly McDonald    Roxbury    11
Aubrey Giordano    Mt. Olive    12
Eliana Eichman    Mendham    12
Charlee Perna    Morris Knolls    9
Landry Cammarata    West Morris     12
Jessica Gordimer    Morris Hills    12

Honorable Mention        

Name    School    Grade
Morgan Breiten    Morris Hills    11
Molly Secallus    Morris Knolls    12
Morgan Lessig    Roxbury    12
Alexa Kupka    Mendham    11
Julia Klatt    Mt. Olive    11
Carly Gleason     West Morris    11
Juliana O’Dowd    Par HIlls    9
        
Sportsmanship Winner School: MENDHAM, MOUNT OLIVE, WEST MORRIS CENTRAL, PARSIPPANY HILLS        
National Division Champion: MK, MH        
        

Freedom Division        

 

1st Team        

Name    School    Grade
Ivana Tisma    Jefferson    12
Emily Poulas    Jefferson    10
Maddie Beyer    Kittatinny    12
Mikayla Caruso    Kittatinny    12
Claire Saalfield    North Warren    12
Quincey McGuinness    North Warren    12
Ashley Kuperus    High Point    11

2nd Team        

Name    School    Grade
TIffany Szarlatuik    North Warren    12
Jordyn Brannick    Newton     12
Taylor Squires    Newton    12
Jackie Schels    Wallkill Valley    10
Cassidy Ball    Jefferson    10
Amanda Nwankwo    Jefferson    11
Cassidy Mulroy    Kittatinny    12

Honorable Mention        

Name    School    Grade
Leah English    High Point    10
Sophia Brondo    Newton    11
Taylor Hough    Kittatinny    9
Natalie Armstrong    Wallkill Valley    12
Bryn Fitzgerald    Jefferson    11
Shalin May    North Warren    11
        
Sportsmanship Winner School: WALLKILL VALLEY, NORTH WARREN       Freedom Division Champion: Jefferson            

Colonial Division          

 

1st Team        

Name    School    Grade
Cristy Brennan    Hopatcong    12
Rylie Grant    Hackettstown    11
Francesca Cartagena    Hackettstown    12
Riley Feichtl    Sussex Tech    12
Harper Felch    Morris Tech    10
Laney Kenny    Lenape Valley    11
Jonnah Castillo    Vernon    10

2nd Team        

Name    School    Grade
Luciana Ferrara    Hackettstown    12
Sadie Willis    Hackettstown    11
Camryn Cobb    Hopatcong    12
Janie Henderson    Hopatcong    10
Julia Johnson    Lenape Valley    12
Caitlin O’Malley    Sussex Tech    9
Emma Lipsky    Morris Tech    11

Honorable Mention        

Name    School    Grade
Lauren Waschek    Vernon    11
Lauren Mosner    Sussex Tech    12
Margaret Reardon    Hackettstown    12
Amber Levedag    Morris Tech    11
Brittany Motyka    Hopatcong    12
Julianna Cerullo    Lenape Valley    9    
        
Sportsmanship Winner School:VERNON, SUSSEX TECH        
Colonial Division Champion: Hackettstown                

Independence Division          

 

1st Team        

Name    School    Grade
Emily Petersen    Mountain Lakes    12
Kristyn Carroll    Kinnelon    12
Elle Tharby    Kinnelon    12
Madison Heusser    Whippany    12
Amanda Touhy    Boonton    11
Margaret Crimmins    Villa Walsh    12
Elianna Lagalla    Boonton    12        

2nd Team        

Name    School    Grade
Sarah Miniter    Mountain Lakes    12
Elli Caporusso    Mountain Lakes    12
Jennie Paskert    Whippany Park    12
Arianna Jackson-Wach    Boonton    11
Olivia Aliotta    Kinnelon    11
Siobhan Bracken    Villa Walsh    11
Georgia Kachulis    Parsippany    9

Honorable Mention        

Name    School    Grade
Elizabeth Hoyt    Dover    12
Michelle Estacio    Dover    11
Katherine Donaldson    Kinnelon    10
Victoria Petruccelli    Kinnelon    12
Abby Hawes    Mountain Lakes    9
Jaden Visioli    Boonton    11
Mikayla Swan    Whippany Park    11
Mahi Desai    Parsippany    12
        
Sportsmanship Winner School: DOVER        
Independence Division Champion:             

Liberty Division          

 

1st Team        

Name    School    Grade
Mya Pauldo     Morris Catholic     9
Mia Pauldo     Morris Catholic     9
Daniella Matus     Morris Catholic     9
Chloe Vasquez    Pequannock     10 
Charlotte Tuhy    Madison     9
Sam Cicerone    Hanover Park     10 
Skylar Reale     Morristown Beard     11

2nd Team        

Name    School    Grade
Greta Servitto     St. E’s     10 
Natalie Stoupakis     Morris Catholic     11
Faith Tucker     Pequannock     11
Nicole Klimek     Pequannock     11
Maggie Sullivan     St. E’s     11
Beau Braverman     Madison     10 
Alyssa Alfano     Hanover Park     11

Honorable Mention        

Name    School    Grade
Arianna Allonardo     Hanover Park     10 
Mya Sampong    Morris Catholic     9 
Colleen Dooley     St. E’s     11
Alex Reigle     Madison     11
Phoebe Merrigan     Morristown Beard     12     
        
Sportsmanship Winner School: ST. ELIZABETH’S        
Liberty Division Champion:Morris Catholic