skip navigation

2022 All-NJAC Boys Lacrosse Teams

By Ryan Sudol, 07/06/22, 5:00PM EDT

Share

Here are your 2022 All-NJAC Boys Lacrosse Teams as selected by the boys lacrosse coaches of the Northwest Jersey Athletic Conference!


Pope John attackman Connor Herraiz ('22) stick handles vs. Paul VI (5/23/22, photo by Leah Catlyn)

AMERICAN DIVISION   

Champion: Mountain Lakes 

Sportsmanship: Randolph
    
1ST TEAM  
Joe Leone - Delbarton - A   
Nick Faccone - Delbarton - M
Stefan Swedlund - Randolph - A 
Ryan Boyd - Chatham - G
Connor Herraiz - Pope John - A
Jack Sakowski - Pope John - M 
Caz Kotsen - Mountain Lakes - M 
Gavin Ananian - Mountain Lakes - D
Matt Sentowski - Mountain Lakes - G
Ryan McLaughlin - Mountain Lakes - LSM
David Link - Delbarton - A
Trevor Hillier - West Morris - A   
    
2ND TEAM  
Andrew Novak - Randolph - M
JP Lagunowich - Chatham - M  
Cullen Decker - Chatham - A
Jack LaBanca - Pope John - M  
Bradford Goodbar - Mountain Lakes - A
Cullen Fagan - Mountain Lakes - M
Jimmy Elliott - Mountain Lakes - M 
Mike Spaziano - West Morris - D
TJ Coffey - Delbarton - M  
Gray Doyle - Delbarton - A
Joseph Barnish - Pope John - G 
Charlie Medd - Delbarton - G   
    
HONORABLE MENTION    
Teddy Manitta - Chatham - A  
Alex Loschert - Delbarton - M      
John Lane - Mountain Lakes - A
Ryan Novak - Randolph - D     
Rocco Biondo - Pope John - A
Zach Byank - West Morris - G
Sean Lawler - Randolph - A
Brayden Fuller - West Morris - D  

COLONIAL DIVISION   

Champion: Jefferson

Sportsmanship: North Warren
    
1ST TEAM  
Dan Smith - Pequannock - D   
Brendan Brady - Pequannock - A
Hunter Van Zant - Boonton - M
Dan Dolce - Boonton - A
Colin Sabia - Jefferson - LSM
Calen Reid - Jefferson - A
Vinnie Leppard - Jefferson - M 
Jack Matthew - Kinnelon - M
Lex Lucas - Kinnelon - FOGO
Marco Leitao - Kinnelon - G
Pasquale Festa - Newton - D
Ryan Lynch - Newton - A   
    
2ND TEAM  
Collin Price - North Warren - M
Robert McCullough - Newton - M  
Robert Giordano - Newton - A
CJ Conte - Park - A  
Jeff DiLorenzo - Boonton - D
Nick Scaltro - Boonton - A
Jamison Reid - Jefferson - G 
Josh Danyus - Jefferson - D
Dante Cheff - Pequannock
Stephen Porada - Kinnelon 
    
HONORABLE MENTION    
Anthony Cheff - Jefferson - M
Sean Ford - Kinnelon - A      
Matt Bretz - Park - M
Anthony Knof - Pequannock - G     
Gavin Gaetano - Boonton - A
Andrew Rice - North Warren - A
Danato Bevacqua - Newton - M

INDEPENDENCE DIVISION   

Champion: Morris Hills, Hackettstown, Parsippany Hills

Sportsmanship: Morris Hills
    
1ST TEAM  
Zach DiLauri - Par Hills - A   
Connor Bourdon - Morris Hills - A
Jeremy Cruz - Morris Hills - M 
Ryan Holt - Hackettstown - M
Peter Pallozzi - Morris Catholic - D
Dylan Ciborski - Hackettstown - D 
Alejandro Giraldo - Parsippany - G 
Ryan Twist - Hackettstown - G
Anthony Macesa - Morris Hills - FOGO
Ryan Lazzaro - Morris Catholic - FOGO
Malik Alzubi - Parsippany - LSM
    
2ND TEAM  
Nicholas Graziano - Parsippany - A
Adam Twist - Hackettstown - A  
Mark Gilles - Parsippany - M
Tyler Arnold - Par Hills - M  
Brendan Gleason - Morris Hills - M
Austin Zellars - Hackettstown - M
Colin Close - Par Hills - D 
Ryan Sislin - Morris Hills - D
Jaiden Liferidge - Hackettstown - D  
Tyler Fro - Morris Hills - G
Chris Stearns - Par Hills - G 
    
HONORABLE MENTION    
Colby Wagner - Morris Hills - A  
Eric Ostlin - Par Hills - M      
Evan Lord - Morris Catholic - M
Jack France - High Point - M     
Liam Murphy - Hackettstown - A
Rene Modesto - Parsippany - M

NATIONAL DIVISION   

Champion: Mendham

Sportsmanship: Lenape Valley
    
1ST TEAM  
Dante Marinello - Morristown Beard    
Jacob Michalski - Morristown 
Ian Plott - Morristown 
Adam Wood - Sparta
Ryan Rossi - Sparta 
David Votapek - Morristown 
Tim Larosa - Mendham
Jack Lavere - Lenape Valley 
Tristan Aitkenhead - Mendham
Jack Wadley - Mendham
Joe Buono - Sparta 
    
2ND TEAM  
Will McDonald - Morristown Beard
Charlie Guida - Morristown Beard
Gavin Timoney - Mendham
Greg Peters - Sparta
Jack Suchanek - Mendham 
Eric Perez - Lenape Valley 
Troy Brennan - Lenape Valley 
John Holtz - Mendham
Sean Duthaler - Sparta
Paul Gennat - Sparta
Liam Kelly - Lenape Valley 
    
HONORABLE MENTION    
Luke Fehnel - Mendham - M
Chase Geer - Sparta - M
Andrew Down - Morristown - G
Charlie Gibbs - Morristown Beard - G     
Braden Coles - Lenape Valley - D

UNITED DIVISION   

Champion: Mount Olive

Sportsmanship: Morris Knolls
    
1ST TEAM  
Ryan Beller - Morris Knolls - G   
Anthony Skawinski - Roxbury - M
Caedon Jones - Kittatinny - A 
Adam DeCristofaro - Mount Olive - M
Max Morosoff - Vernon - A
Jayson Horowitz - Montville - M/FO 
Luke Denison - Madison - M 
Anthony Moscatello - Mount Olive - LSM
Thomas Gioioso - Morris Knolls - M
Jeremiah Carfello - Vernon - M
Chris Kolaritsch - Montville - M
    
2ND TEAM  
Gianni Graziano - Montville - G
Nick Reda - Mount Olive - A  
Andrew Knutelsky - Kittatinny - M
Will Clifford - Madison - A  
Nick Forgione - Morris Knolls - A
Sean Biakowski - Morris Knolls - DM
Tyler Hoste - Kittatinny - A 
Cooper Anderson - Mount Olive - M
Owen Lally - Vernon - LSM  
Michael Murphy - Roxbury - A
Nick Gomez - Montville - A 
    
HONORABLE MENTION    
Joseph Bubay - Morris Knolls - D  
Aidan Toupet - Roxbury - G      
Max Machado - Mount Olive - D
Mike Colaiacovo - Montville - A     
Aiden VanWingerden - Kittatinny - M
Joseph Carfano - Madison - LSM
Jacob Mann - Vernon - D