skip navigation

2022 All NJAC Field Hockey Team

By NJAC Conference, 11/21/22, 7:45PM EST

Share

Here is your 2022 All NJAC Field Hockey Team as selected by the NJAC Conference.

American Division            
                    
Division Champ:    Chatham        
Sportsmanship Award:    West Morris Central        
                    
1ST TEAM        

Brooke DiBiase    Chatham    12    F
Anna Stock    Randolph    12    F
Lauren Carbon    West Morris    10    F
Mia Scicchitano    Chatham    11    F
Kitty Garrett    Chatham    11    F
Riley Reardon    Mendham    11    M
Kelsea Lee    Chatham    12    D
Elizabeth Cummings    West Morris    12    M
Katrina Lachanski    Randolph    12    D
Auriel Gonzalez    Mendham    12    D
Laura Lamanna    Chatham    11    M
Riley Novak    Randolph    11    M
Mackenzie Wilson    Chatham    12    GK
            
2ND TEAM        

Joelle Yurchuk    Randolph    11    F
Amanda Ramirez    Morristown    11    M
Natalie Duke    Chatham    11    F
Eliza Pickard    West Morris    10    F
Sienna Politan    Mendham    12    F
Emmy Chazen    Chatham    11    D
Jill Cain     Morristown  12  F
Maggie Goldberg    West Morris    12    M
Sophia Claps    Chatham    12    M
Anna Sacus    Morristown    12    D
Caitlyn Marone    Mount Olive    12    D
Aoife Nerz    Morristown    12    M
Halle Ferrara    Mendham    10    GK
Cassidy Cornetta    West Morris    12    GK
            
Honorable Mention        

Sophia Wallace    Randolph    12    D
Corynn Horton    Morristown    11    M
Kyra Demarest    West Morris    11    D
Grace Peters    Mendham    12    D
Maddie Englekraut    Chatham    12    D
Samantha McKinney    Mount Olive    12    D            
            
National Division            
                        
Division Champ:    Montville        
Sportsmanship Award:    Sparta                    
            
1ST TEAM        

Briar Failla    Montville    11    Forward
Kyra Fall    Montville    11    Forward
Sophia Candeloro    Sparta    11    Midfield
Megan McGavin    Morris Knolls    12    Midfield
Maddie Marchesi    Roxbury    12    Midfield
Karly Severinsen    Pope John    12    Forward
Sarah Gorman    Montville    12    Midfield
Madison Campisi    Sparta    11    Defense
Savannah Olsson    Montville    12    Defense
Tzuirya Thompson    Sparta    12    Defense
Caroline Motherway    Montville    12    Defense
Carolina Hunchak    Morris Knolls    12    Defense
Orianna Bennett    Sparta    11    Goalie
            
2ND TEAM        

Ella Kenny    Sparta    12    Forward
Leela Asfoor    Montville    9    Forward
Samantha Van Dine    Morris Knolls    12    Forward
Catherine Baresh    Morris Knolls    11    Forward
Meredith Severinsen    Pope John    10    Defense
Aine Byrne    Sparta    12    Defense
Riley Garzynski    Morris Knolls    12    Defense
Mikayla O'Leary    Morris Knolls    11    Defense
Kylie Squire    Pope John    12    Defense
Kaleigh Maloy    Roxbury    12    Defense
Elena Domin    Roxbury    12    Defense
Gretchen King    Morris Knolls    11    Goalie
Tricia Kelly    Pope John    10    Goalie
            
Honorable Mention        

Kyra Morena    Morris Hills    12    Midfield
Julia Rabizadeh    Morris Hills    12    Midfield
Sarah Epstein    Morris Knolls    11    Forward
Sarina Dang    Montville    12    Forward
Rachel Walker    Pope John    12    Defense
MIa Decker    Roxbury    11    Midfield
Ava Capeci    Sparta    10    Defense
                        
Colonial Division            
                        
Division Champ:    Jefferson        
Sportsmanship Award:    Kittatinny & North Warren                    
            
1ST TEAM        

Sam Kepler    Jefferson    10    Defense
Ashley Smith    Kittatinny    12    Defense
Kate King    High Point    12    Defense
Alexa Smeilus    Jefferson    11    Defense
Madalyn Hawkswell    North Warren    11    Defense
Laney Keates    Kittatinny    11    Offense
Avery Young    Jefferson    12    Offense
Jenna Brinck    High Point    12    Offense
Alexa Shotwell    Kittatinny    12    Offense
Hanna Gardner    High Point    11    Offense
Haley Conrad     Jefferson    12    Goalie 
                    
2ND TEAM        

Nicole Delaportas    Jefferson    12    Offense
Mia Magnotta    Jefferson    12    Offense
Laney Oostdyk    Jefferson    12    Offense
Caroline Jaffoni    High Point    11    Offense
Shaelin May    North Warren    12    Offense
Maddie Pugliano    Jefferson    11    Defense
Kait Perez    Jefferson    12    Defense
Averie Dunn    High Point    12    Defense
Devon Curreri    North Warren    12    Defense
Angela Ochrym    Kittatinny    11    Defense
Abby Albert    Kittatinny    11    Goalie        
            
Honorable Mention        

Kate Gerkhardt    North Warren    12    Defense
Meagan Ward    Kittatinny    12    Offense
Emily Schorr    Jefferson    10    Defense/Offense
                        
Freedom Division                        
            
Division Champ:    Hackettstown        
Sportsmanship Award:    Vernon        
                        
1ST TEAM        

Emily Newton    Hackettstown    Junior    Goalie
Kiara Koeller    Hackettstown    Junior    Forward
Aaisha Taha    Hackettstown    Senior    Midfield
Kellie Roth    Wallkill Valley    Senior    Offense
Emma McElroy    Lenape Valley    Senior    Midfield 
Ella Gomez    Lenape Valley    Junior     Midfield 
Jennifer Roth    Wallkill Valley    Senior    Defense
Sidney Van Tassel    Vernon    Junior    Midfield
Bailey Mann    Vernon    Junior    Midfield
Jaclyn Vena    Newton    Freshman    Forward
Allyson Neill    Newton    Senior    Midfield
Kaitlyn Harding    Newton    Freshman    Forward
            
2ND TEAM        

Brynn Otto    Hackettstown    Sophomore    Forward
Abby Zellars    Hackettstown    Senior    Defense
Skyler Sciaretta    Hackettstown    Junior    Forward
Shaelynn Castanaga-Acerra    Vernon    Senior    Goalie
Lauren Waschek    Vernon    Senior    Defense
Joy Oostdyk    Wallkill    Junior    Defense
Sarina Sanders    Wallkill    Junior    Forward
Mia Vergano     Lenape Valley    Junior    Forward
Katie Giusti    Lenape Valley    Senior    Forward
Lindsay Fehir    Lenape Valley    Junior    Midfield
Gianna Simeone    Newton    Junior    Defense
Gianna Carchia    Newton    Senior    Forward
            
Honorable Mention        

Emily McMahon    Hackettstown    Senior    Defense
Victoria Erlemann    Lenape Valley    Senior    Defense 
Grace Tavares     Vernon    Junior    Defense 
Sarah Philback    Wallkill    Senior    Midfield
Allyson Maffia    Newton    Freshman    Midfield        
            
Liberty Division             
                    
Division Champ:    Madison        
Sportsmanship Award:    Parsippany Hills        
                        
1ST TEAM        

Ally Brosie     Madison    11    Forward
Kaylee Hughen     Boonton    10    Forward
Skylar Reale     MoBeard    12    Forward
Alexandra Hockwitt    Par Hills    12    Mid
Megan Peterson     Madison     11    Forward 
Chloe Niceberg    Madison    12    Forward
Lila Maggio     Boonton     11    Mid 
Shayne Carfano     Madison     12    Mid
Ava DiPasquale     MoBeard    10    CB
Ryland McDonald     MoBeard    11    Mid
Ava Igancio    Par Hills    12    Mid 
Lisa Middleton    Whippany Park    12    GK
            
2ND TEAM        

Jada Thompson     Par Hills     11    Forward 
Elizabeth Harbeson    Boonton     10    Forward 
Keely Bowe    Whippany Park     12    Forward 
Lilli Warnock     MoBeard    12    Forward 
Jenna Powers    Madison    12    Mid
Frankie Gagliardi     Whippany Park     12    Forward 
Emma Wirth    Madison     10    Mid 
Reece Montano     Whippany  Park     12    Mid 
Jackie Martinez    Boonton     12    Back 
Madeleine Oswald    Whippany  Park     12    Mid 
Isabel Abend    Whippany Park     12    Mid 
Tayla Szmak    Boonton     11    GK
            
Honorable Mention

Grace Molloy     Parsippany Hills     12    Forward 
Brooke Fesq    Morristown-Beard    10    Defense
Sophia Modi    Madison    11    Defense
Carmella Campanelli    Boonton    11    Defense
Gia DeCrescenzo    Whippany Park    12    Offense  
            
Independence Division                     
            
Division Champ:    Mountain Lakes        
Sportsmanship Award:    Parsippany                
            
1ST TEAM        

Hannah Lees    Mountain Lakes    Junior    Forward
Kaylin Oey    Mountain Lakes    Sophomore    Forward
Maddie Defillippo    Pequannock    Sophomore    Midfield
Erika Egger    Parsippany    Senior    Forward
Melina Penniston    Mountain Lakes    Senior    Midfield
Flor DeBeijer    Mountain Lakes    Junior    Defense
Ryann Saltenberger    Mountain Lakes    Junior    Midfield
Dominique Dygos    Pequannock    Sophomore    Midfield
Annie Rojack    St. Elizabeths    Freshmen    Defense
Natalie Gower    Mountain Lakes    Junior    Midfield
Arianna Fragomeni     Mountain Lakes    Freshmen    Goalkeeper
            
2ND TEAM        

Caroline Floreno    Mountain Lakes    Senior    Forward
Brynn Kearns    St. Elizabeths    Senior    Midfield
Emma Roldan    Mountain Lakes    Junior    Midfield
Georgia Kachulis    Parsippany     Sophomore    Forward
Ella DeLatush    St. Elizabeths    Sophomore    Forward
Sydney Abam    Parsippany     Senior    Midfield
Mia Izaguirre    Mountain Lakes    Senior    Defense
Karina Desai    Mountain Lakes    Junior    Midfield
Emily Bernstein    Pequannock    Junior    Defense
Addison Heuck    St. Elizabeths    Sophomore    Midfield
Kaylee Robinson    Pequannock    Senior    Goalkeeper
            
Honorable Mention        

Sabrina Gong    Parsippany     Senior    Midfield
Olivia Kribs    Pequannock    Junior    Defense
Fiona Farrell    St. Elizabeths    Junior    Forward
Adeline Mills    Mt. Lakes    Senior    Defense